pomeni, da gospodinjstvo, skupnost ali država proizvaja dovolj energije za svoje potrebe, ne da bi bila odvisna od zunanjih virov energije. Gre za stanje, kjer uporabniki sami proizvajajo energijo, ki jo potrebujejo za delovanje, bodisi iz obnovljivih virov, kot so sončna, vetrna ali vodna energija, bodisi iz drugih virov, kot so bioplin ali lokalne elektrarne.
Ključni vidiki energetske samooskrbnosti:
Proizvodnja lastne energije:
Energetsko samooskrbna gospodinjstva ali podjetja pogosto uporabljajo obnovljive vire energije, kot so solarni paneli, vetrne turbine ali hidroelektrarne, da proizvedejo elektriko za lastno porabo. S tem zmanjšajo ali popolnoma odpravijo odvisnost od električnih omrežij ali zunanjih dobaviteljev energije.
Skladiščenje energije:
Za dosego popolne energetske samooskrbe je pomembno imeti zanesljive sisteme za shranjevanje energije, kot so baterije. Shranjevanje omogoča, da se proizvedena energija uporabi tudi takrat, ko viri, kot je sončna energija, niso na voljo (npr. ponoči ali ob oblačnem vremenu).
Zmanjšanje odvisnosti od omrežja
Z energetsko samooskrbo zmanjšate potrebo po pridobivanju energije iz državnega omrežja, kar vam omogoča večjo neodvisnost in zaščito pred nihanjem cen energije ali izpadi elektrike.
Trajnostna uporaba virov:
Energetska samooskrbnost spodbuja uporabo obnovljivih virov energije, kar prispeva k bolj trajnostni prihodnosti in zmanjšuje negativne vplive na okolje, kot sta izpust ogljikovega dioksida in uporaba fosilnih goriv.
Prednosti energetske samooskrbnosti:
Finančni prihranki
Proizvodnja lastne energije pomeni manjše račune za elektriko ali celo popolno odpravo stroškov za energijo, če je sistem zasnovan tako, da pokrije vse potrebe.
Energetska neodvisnost
Zmanjšana ali popolna odprava odvisnosti od zunanjih dobaviteljev energije povečuje zanesljivost oskrbe z energijo, zlasti v času kriz ali pomanjkanja.
Okolju prijaznost:
Uporaba obnovljivih virov zmanjšuje emisije toplogrednih plinov in negativne vplive na okolje.
Stabilnost v primeru izpadov omrežja
Samooskrbna gospodinjstva ali podjetja lahko delujejo neprekinjeno tudi med izpadi električnega omrežja, če imajo na voljo dovolj shranjene energije.
Energetska samooskrbnost v praksi:
V Sloveniji in številnih drugih državah se spodbujajo samooskrbni sistemi, zlasti s pomočjo subvencij za namestitev solarnih panelov in drugih obnovljivih virov energije. Gospodinjstva in podjetja, ki si prizadevajo za energetsko samooskrbo, običajno vlagajo v sončne elektrarne z baterijami za shranjevanje energije, kar jim omogoča učinkovito upravljanje lastnih energetskih potreb.
Energetska samooskrbnost je ključna za zmanjšanje odvisnosti od zunanjih virov energije, povečuje trajnost in prinaša finančne ter okoljske koristi. S tehnološkim napredkom in dostopnejšo infrastrukturo postaja vedno bolj dosegljiva za posameznike in podjetja po vsem svetu.